Veni

"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne" (Tamási Áron)

Alan Alexander Milne

2005. november 01. 13:09 - veni75

Micimackó »  Alan Alexander Milne (életrajz)

 

A.A. Milne

Alan Alexander Milne angol költő, regényíró, drámaíró és publicista. Alan Alexander Milne 1882. január 18-án született Londonban. Apjának magániskolája volt, melynek tanára volt egy ideig H. G. Wells is, aki Milne atyai jóbarátja lett. Milne matematikát tanult a cambridge-i Trinity College-ben. Miután 1903-ban diplomázott, úgy döntött, hogy író lesz. Esszéi és versei a híres angol élclapnál, a Punchnál és a Jame's Gazette-ben jelentek meg. 1906-tól a Punch segédszerkesztőjeként dolgozott. Első regénye, a Lovers in London (Londoni szerelmesek), melyet H. G. Wells tanácsára írt, 1905-ben jelent meg. Következő kötetében a Punchba írt írásait gyűjtötte egybe. Az 1910-es években elsősorban mint drámaíró vált ismertté. Legnagyobb sikerét az 1919-ben bemutatott Mr. Pym továbbmegy című vígjátékával aratta.

1913-ban feleségül vette Dorothy de Selincourtot. Egyetlen fiuk, Christopher Robin 1920-ban született.

A.A. Milne fiával és Micimackó

Milne az első világháborúban a híradósoknál szolgált. 1916-ban Franciaországba küldték, ahol a titkosszolgálat számára írt propagandaanyagokat.

A háború után, az 1921-ben írt, a Kaland a nászúton című vígjátékával robbant be újra a köztudatba. Drámáit egyaránt játszották a londoni West End és a New York-i Broadway színházai. Az anyagi siker sem maradt el, Milne 1925-ben megvásárolta a sussexi Cotchford Farmot.

1922-ben jelent meg A Vörös Ház rejtélye című detektívregény-paródiája. Később írt még több krimit, ilyen az 1933-ban megjelent Micsoda négy nap! című regénye és A negyedik fal című drámája. Ez utóbbiból Tökéletes alibi címen 1992-ben film is készült.

Érdeklődése a háborúban átélt szörnyűségek és a cseperedő fia miatt is egyre inkább a gyermekkor ártatlan világa felé fordult. 1924-ben Amikor még kicsik voltunk címen egy gyermekeknek szóló verseskötettel jelentkezett. 1926-ban jelent meg leghíresebb műve, a Micimackó, melyet eredetileg fia számára írt, a történetben fia játékállatai elevenednek meg. A Hatévesek lettünk (1927) című kötetét a hatéves Christopher számára írta. 1928-ban megjelentette a történet folytatását, a Micimackó kuckóját. A Micimackó elképesztő sikert aratott.

A legendát Milne fiának volt a legnehezebb feldolgoznia. Christopher az 1975-ben megjelent, A Róbert Gida emlékei: a Milne-ház és lakói című önéletrajzi regényében próbálta feltárni apjával való kapcsolatát. Visszaemlékezéséből megtudhatjuk, hogy az apa, aki ezeket a csodálatos történeteket írta, fia számára egész életében megközelíthetetlen volt.

Christopher Milne

1952-ben Milne agyműtéten esett át, aminek következtében hátralevő négy évét mozgásképtelenül élte le. 1956. január 31-én halt meg a sussexi Hartfieldben.

... már aránylag 'felnőttként ' is valami őrülten jól szórakoztam  vasárnaponta, mikor az epizódokat néztem Disney -délelőtt keretein belül.:) Szó szerint könnyeim csordultak ki a nevetéstől:) Később, mikor Barbi 'lányomnak' olvastam a mesét esténként, annyira nevettem, hogy a gyerek dühösen kiabált, hogy nem ért semmit.:)   Szeretem az összes szereplőt, de asszem mégiscsak akadt egy kedvenc..

 

Tigris

Kangával és Zsebi-babával él együtt
a Százholdas Pagonyban,
kedveli a tigriseket, életerős.

A Tigris az mindig egy jellem, sőt, jellem és Tigris az Egy, a szeméből süvít a szellem, a lába meg ugik, ha megy... és tarka-barka, nyalka farka van, van, van, van... a kellemes, szellems , jellems Tigris az én vagyok magam...ééééén vagyok magam....grrrrrrr
Tigris Micimackó barátja

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://shilouette.blog.hu/api/trackback/id/tr335856559

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása