Veni

"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne" (Tamási Áron)

A tünde nyelvekről

2006. november 05. 16:38 - veni75

A Középföldén élő tündék, még az idők hajnalán több csoportra szakadtak. Egyik csoportjukat a nyugtra távozó eldák, másnéven nemes tündék alkották, akik közül sokan késöbb visszatértek Amanból Középföldére, hogy itt éljenek száműzetésben. Másik jelentős csoportjuk a sindák, vagy másképp szürke tündék voltak, akik Középfölde nyugati részén, Beleriandban éltek. Ennek a két csoportnak a nyelve az amivel Tolkien műveiben találkozhatunk. Bár a tündéknek több (számbelileg kisebb csoportja is volt) az ő nyelvükről nem tudunk szinte semmit sem annak ellenére, hogy a harmadkor végére nagyrészt ők éltek már csak Középföldén. De a Lórienben és a Bakacsinerdőben élő erdőtündék is a sindák nyelvének egy változatát beszélték. Az eldák nyelve a quenya volt. Ez a nyelv nyugatról, Eldamarból származott. Ott az egyik ősi nyelv volt, az első melyet írásba foglaltak. A késöbb Amanból távozó száműzött eldák hozták Középföldére, de sohasem vert gyökeret a köznapi életben. Lassan háttérbe szorult, és a szertartások, ünnepek, a tudományok és a versek nyelve lett. Egyesek számára élő, de a többség számára holt nyelv. Az első kor végén érkező eldák jóval kevesebben voltak mint a beleriandi sindák, az ő társadalmukba olvadtak bele, és az ő nyelvüket, a sindát vették át köznapi használatra. Ez a quenyával rokon nyelv. Ezeken az oldalakon most erről a két nyelvről olvashatsz. Hangzókészlet

Tovább
1 komment

Mongólia

2006. november 02. 15:31 - veni75

Mongólia Belső-Ázsiában található köztársaság, északról Oroszország, délről a Kínai Népköztársaság határolja, tengerpartja nincsen. Területének nagyrésze füves puszta, északon és nyugaton magas hegyekkel, délen a Góbi-sivataggal. Fővárosa Ulánbátor, itt él a népesség egyharmada.

Domborzat

Felszínének legnagyobb része 1000 méter feletti fennsík és hegyvidék. Dél-keleti felén fekszik a Góbi kő- és homoksivatag. Nyugaton a Mongol- és Góbi- Altaj, az ország közepén a Hangháj-hegység, Ulánbátortól keletre Hentij-hegység húzódik. Legmagasabb pontja a Hujtun csúcs (4374 m) a Mongol-Altajban található, míg az ország legalacsonyabb pontja a Hoh-tónál van (518 m). Nagyobb folyói a Szelenge, Orhon és Herlen észak, észak-kelet felé folynak. Az ország kétharmad része lefolyástalan terület, ezért sok tava sós vizű. Ilyen például legnagyobb tava az Uvsz-tó (3350 km²) és az ugyancsak észak-nyugaton található Hjargasz-tó, de a Góbi-sivatag tavai is nagyrészt sósak. Legmélyebb és egyben legnagyobb édesvizű tava az orosz határ közelében található Hövszgöl-tó, aminek legnagyobb mélysége 262 méter.

 Éghajlat

Éghajlata száraz, szélsőségesen kontinentális, az éves csapadék mennyisége 200 mm. Október és március között észak-mongólia fölött egy hosszantartó magas légnyomású terület megakadályozza a nedves, meleg levegő bejutását az országba, ezért a telek különösen hidegek és szárazak, ritkán esik hó. A januári középhőmérséklet -20 fok, de a mélyebben fekvő területeken elérheti a -50 fokot is. A rövid nyáron a meleg nappalok ellenére az éjszakák hűvösek, a júliusi középhőmérséklet északon 18, délen 26 fok. A fővárost Ulánbátort - annak ellenére, hogy egy szélességi fokon fekszik Budapesttel - a Föld leghűvösebb átlaghőmérsékletű fővárosaként tartják számon.

 Növényzet

Az ország túlnyomó részét füves puszta, másnéven sztyep borítja, ami csak a déli sivatagos területeken tűnik el. A szélsőséges éghajlat miatt összefüggő erdők csak a tavak, folyók környékén és a csapadékosabb hegyoldalakon alakultak ki. Ez mindössze 13,7 millió hektárt tesz ki, ami az ország területének csupán 8,8 százaléka.

  • Dél-bajkáli terület: (Hentij-hegység, Hövszgöl-tó környéke)
    cirbolyafenyő (Pinus sibirica), erdeifenyő (Pinus silvestris), lucfenyő (Picea obovata), vörösfenyő (Larix sibirica), jegenyefenyő (Abies sibirica), nyírfa (Betula platyphylla)
  • Hangháj-hegység és környéke: (Az ország erdeinek háromnegyede ezen a területen található.)
    vörösfenyő (Larix sibirica), nyírfa (Betula platyphylla)
  • Középázsiai-terület: (Góbi-sivatag)
    szakszaul (Haloxylon ammodendron)

 Történelem

Területe már az ősidőktől lakott volt, az i.e. 3. században hun törzsek hódították meg. A hun törzsszövetségek támadásai nagy veszélyt jelentettek a nemrég létrejött kínai császárság számára, ezért azok a Csin-dinasztia alatt elkezdték építeni a Kínai Nagy Falat. A hunok elvándorlása után a mongol terület türk törzsek birtokába került, a 6-8. században a türk kánság része volt, majd a 8. és 9. században az ujgur kánsághoz tartozott.

Később területén mongol törzsek telepedtek le, elszigetelten, önálló kánságokat alkotva. A mongol törzseket Dzsingisz kánnak sikerült egyesítenie 1206-ban és ezzel elkezdődött a Mongol Birodalom virágzása. A hódítások során a birodalom területe gyorsan nőtt, fénykorában elérte a 35 millió négyzetkilométert és ezzel mindmáig a történelem legnagyobb összefüggő területű birodalma lett. A birodalom viszonylag rövid ideig állt fenn, nemsokkal azután, hogy elérte legnagyobb kiterjedését, Kubiláj kán uralkodása alatt a Dzsingisz kán fiai közt felosztott területek függetlenedtek és önálló államalakulattá szerveződtek.

A birodalom szétesése után 1634-től Mongólia fokozatosan mandzsu-kínai uralom alá került és az országban elkeztett terjedni a lámaizmus. A 250 éves mandzsu elnyomás után 1911-ben Külső-Mongólia függetlenedett Kínától. Az oroszországi Októberi forradalom után 1919-ben Kína megtámadta Mongóliát, de a mongoloknak szovjet-orosz segítséggel sikerült nyerniük és 1924-ben kikiáltották a Mongol Népköztársaságot.

A Mongol Népköztársaság szorosan kötődött a Szovjetunióhoz. A mérsékelt politikusok háttérbe szorultak, majd 1936-ban a Mongol Forradalmi Néppárt vezetője, Horlogijn Csojbalszan került Mongólia élére. Hogy hatalmát megszilárdítsa, szigorú óvintézkedéseket vezetett be és rengeteg lámaista kolostort leromboltatott.

1936-ban Mongólia kölcsönös segítségnyújtási szerződést kötött Szovjetunióval, ennek köszönhetően a II. világháború elején 1939-ben eláhárították Japán támadását a Halhin-Gol-i ütközetben. 1945-ben a szovjet csapatok Mongóliát használva kiindulópontul Belső-Móngóliában megtámadták a Japán csapatokat. Ezt a helyzetet kihasználva Mongólia rákényszerítette a Kínai Népköztársaságot Külső-Mongólia függetlenségének elismerésére, ami egy népszavazás útján meg is történt.

Csojbalszan 1952. január 26-i halála után Jumdzsagin Cedenbal került hatalomra. Cedenbal Hruscsovot követte, aki elítélte Sztálin személyi kultuszát, így Mongóliában Csojbalszan népszerűsége is hanyatlott. Szakítottak a háborús politikával és megújították nemzetközi kapcsolataikat Észak-Kóreával és Kelet-Európával. Mongólia 1961 óta az ENSZ tagja. 1984-ben Cedenbal súlyosan megbetegedett, ezért nyugdíjazták, utódja Dzsambin Batmönh lett.

1990-ben a kommunista kormány lemondott. Az első szabad választásokat 1990. július 29-én tartották, amelyet a már működő több párt közül elsöprő többséggel a Forradalmi Néppárt nyerte meg. 1992-ben elfogadták az új alkotmányt, ami eltörölte a népköztársaságot, 1991-től az ország hivatalos neve Mongol Köztársaság.

 Tartományok

Mongóliának a tartományi jogú fővároson, Ulánbátoron kívül 21 tartománya van.

  • Arhangaj (Cecerleg)
  • Bajanhongor (Bajanhongor)
  • Bajan-Ölgij (Ölgij)
  • Bulgan (Bulgan)
  • Darhan-Úl (Darhan)
  • Dornod (Csojbalszan)
  • Dornogobi (Szajnsand)
  • Dundgobi (Mandalgobi)
  • Gobi-Altaj (Altaj)
  • Gobiszümber (Cojr)
  • Hentij (Öndörhán)
  • Hovd (Hovd)
  • Hövszgöl (Mörön)
  • Ömnögovbi (Dalanzadgad)
  • Orhon (Erdenet)
  • Övörhangaj (Arbajhér)
  • Szelenge (Szühbátar)
  • Szühbátar (Barún-Urt)
  • Töv (Dzúnmod)
  • Ulánbátor (főváros)
  • Uvsz (Ulángom)
  • Zavhan (Uliastaj)

 

 

 

 

Képek a fővárosról

 

A Baptista Szeretetszolgálat oldala (magy.

)A Kassai féle mongol íjak (magy.)

ELTE Belső-ázsiai Tanszék (magy.)

Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum (magy./ang.)

Kancatej (magy.)

Kun Péter "Lovasnomád" honlapja (magy.)

Lovasijászat és Mongólia (magy.)

Magyarjárás Mongóliában - Simonyi Balázstól (magy.)

Mongol állatorvos Magyarországon (magy.)

Mongóliai utazások, tárgyak, galériák (magy.)

Mongóliai vadászatok (magy.)

Mongol - magyar kapcsolatok (magy.)

Simonyi Balázs képei Közép-Mongóliából (magy.)

Színkék - úti jegyzetek sok képpel (magy.)

SzTE - Keleti Gyűjtemény (magy.)

Sztyeppe-Műhely (magy.)

Terebess a mongol birkózásról (magy.)

Terebess a mongol jurtáról (magy.)

Terebess Ázsia E-tár (magy.)

Vadas Róbert képei 1972-ből (magy.)

Wikipedia oldal (magy.)^

3 komment

Amerikai-magyar expedíció kutatta az Alföld kora rézkori településeit

2006. november 02. 15:00 - veni75

Észak-Békés számos települését érintette a több éve zajló magyar-amerikai közös ásatás. Az erődítéseket, temetkezési szokásokat új megvilágításba helyező feltárási eredményekről Gyucha Attila régész tájékoztatta a Múlt-kort.

Egyedülálló temetkezések

A Békés megyei Vésztő és Körösladány közös, Bikeri nevű határrészében 2000 óta folynak ásatások a Körös Regionális Régészeti Program keretében. Az idei évben az első, 8 éves ciklusát lezáró, hosszú távú magyar-amerikai tudományos projekt célja a késő neolitikum és kora rézkor átmeneti időszakában (i.e. 4500 körül) lezajlott, a régészeti emlékanyagban tükröződő, mélyreható társadalmi-gazdasági változássorozat megértése, illetve - első alkalommal a hazai régészettudomány történetében - az alföldi kora rézkori települések komplex igényű, jelentős felületekre kiterjedő kutatása.

 

Nézze meg a feltárás képeit galériánkban! 

A William A. Parkinson (Florida State University, Tallahassee, USA) és Gyucha Attila (Munkácsy Mihály Múzeum, Békéscsaba) által irányított projekt munkája során az elmúlt években két kora rézkori település feltárására került sor. Az előzetesen elvégzett magnetométeres felmérések mind a vésztői, mind a körösladányi lelőhelyen az alföldi kora rézkori települések esetében ezidáig merőben szokatlan hármas körárokrendszereket, azaz erődítések nyomait mutatták ki. A lelőhelyeken folytatott feltárások igazolták, hogy mindkét falu esetében a külső illetve középső egy-egy széles és mély árok volt, míg a belső árokba sűrűn egymás mellé helyezett cölöpökből álló, ún. paliszádot emeltek. Az erődítéseken belüli mintegy 50 illetve 70 méter átmérőjű területen belül házak és egyéb településjelenségek nagy számban kerültek elő.

A vésztői lelőhelyen feltárt épületek a korszak telepein eddigiekben csekély számban feltárt házakhoz képest igen nagy méretűek voltak (12-15 x 6-7 méter), és alapárokkal látták el őket. Az egyik ilyen leégett ház romjai közül nagy számban kerültek felszínre agancsból készült, más, korszakbeli lelőhelyekről ismeretlen típusú nyílhegyek. A körösladányi lelőhelyről külön figyelmet érdemel az a több, mint 3 méter mélységű idén kibontott kút, amelyből rendkívül nagy mennyiségű kagyló- és halmaradvány került elő, bizonyítva ezek kiemelkedő fontosságát a település lakóinak étrendjében.

Bár a kora rézkortól kezdődően jöttek létre az első formális, a településektől elkülönült temetők, a telepobjektumok mellett mindkét lelőhelyen temetkezések is előkerültek. A körösladányi településen belül elhantolt 3 csecsemő- illetve kisgyermek közül kettőt a kora rézkori Alföldön teljesen szokatlan módon egy-egy nagyobb edénnyel takarták le.
Terepmunka amerikai diákoknak

A kutatás mellett fontos területe volt a programnak az ún. field school, azaz ásatási terepgyakorlat. Minden évben 10 amerikai egyetemistának biztosítottak lehetőséget, hogy Magyarországon sajátítsák el a régészeti kutatás legmodernebb módszereit. A terepmunka mellett a leletanyag feldolgozásának minden fázisában is részt vettek a diákok, valamint az itt töltött 6 hét alatt saját - természetesen felkészültségüknek megfelelő - kutatást is folytattak. A legrátermettebbek visszatérhettek Magyarországra, hogy immár egy speciális szakterületen bekapcsolódhassanak a projekt munkájába. A következő - örömteli módon igen sokak által már megtett - lépést saját, immáron önálló, magyarországi kutatási programjaik beindítása jelenti egyetemi illetve doktori disszertációjuk elkészítéséhez.

A projekt az elmúlt években Európában és Amerikában egyaránt ismertté vált, az eredményeket rendszeresen publikálják amerikai és magyar szaklapokban. A világ egyik legnagyobb régészeti konferenciáján, a Society for American Archeology (SAA) éves összejövetelein 2001 óta minden évben külön szekció foglalkozik a Körös Regionális Régészeti Program Békés megyei kutatásaival; az eddigiekben - természetesen magyar helyszínek mellett - New Orleansban, Denverben, Milwaukee-ban, Montreálban és Puerto Rico-n ismertették eredményeinket, az ősszel pedig Krakkóban tartottak előadást. A projekt önálló honlapot is üzemeltet, amelyen minden szükséges információ, publikáció illetve a legfrissebb kutatási eredmények, hírek is naprakészen megjelennek.

Az első 8 éves ciklus lezárulását követően 2008-tól tervezik a projekt második, szintúgy éveken át tartó fázisát. A hazai és egyesült államokbeli források mellett immáron uniós források igénybevételére is lehetőség nyílik majd.
Szólj hozzá!

Végül/Mihaly Vaci

2006. október 30. 20:15 - veni75

Végül nem bán már az ember semmit,semmit,
csak szeressék!
Jaj! Úgy vágyik valakire,hogy eltűri azt is már,
hogy ne szeressék!
Úgy menekül,kapaszkodik!Csak az kell,hogy legalább
a szíve tessék!

Fél egyedül. Csak karolják!-s már eltűri, hogy a szíve
ne is tessék.
Megszelidül a magánytól, s annyi kell végül már,
hogy meg ne vessék.
Egyedül az éjszakákat?!Ó,nem,inkább eltűri,hogy
meg is vessék.
Egyedül megérni itten betegséget,csapásokat,
ezüstös karácsonyestét?
Egyedül felérni ésszel a múlást,azt,ami van,
és azt,ami lesz még?!

Jaj,nem! Végül nem bán már az ember semmit,semmit,
-azt se,hogy szeressék.
Ó,végül már azért sír csak,hogy valakit szeressen még,
szeressen még.
Legyen aki megengedje:-rágondolva tölthessen el
egy-egy estét.

Szólj hozzá!
Címkék: Mihaly Vaci
süti beállítások módosítása