AZ ÉGEN FÖNN MEGÁLL A HOLD
Az est, a rest festő korommal
átfesti mind
amit nappal megrajzolt renyhe gonddal.
A rét ezüst tó, mély, a sodra fojt,
csak ennyi volt:
jártunk a nád közt és a szél dalolt.
Sok ablakon benéztem érted én,
nyisd a szemed,
mert vak szemem nem érte még a fény.
Sok éjszakába hívtam a neved,
hallgatni jó,
nézd, sétál a hold a világ felett.
Az égen akkor fönn megállt a hold,
csak ennyi volt:
Fejem fejedre lassan ráhajolt.
"Az életben nem tudjuk elkerülni a fájdalmat. Azt viszont mi választjuk meg, hogy milyen fájdalomban akarunk részesülni.Az elmulasztott lehetőseg miatti bánat, vagy a változtatáshoz szükséges fegyelmezettség és áldozathozatal fájdalmában."
Augusztus 1-jén (pénteken) a déli órákban részleges napfogyatkozást figyelhetünk meg Magyarországról. A jelenség során a Hold a napkorongnak maximálisan 20%-át takarja le, így sötétedést gyakorlatilag nem érzékelhetünk.
A fogyatkozás teljességének sávja (ahonnan nézve a Hold az egész napkorongot eltakarja) Észak-Kanadában érinti először bolygónkat. Ezt követően átszeli Grönlandot, majd Oroszországon és Mongólián halad át, végül pedig Kínát is érinti.
A totalitás az ideális helyszínen maximálisan két és fél percig tart. Bár a teljesség egy közel 200 kilométer széles sávból látható, a részleges fázis sokkal nagyobb területről követhető, többek között Magyarországról is. Hazánkból utolsó alkalommal 2006. március 29-én látszott részleges napfogyatkozás, de akkor felhők is zavarták a kilátást.
A napfogyatkozások kialakulása
Napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, és a Hold árnyéka bolygónkra vetül. A jelenség a Föld felszínén állva csak az árnyék területéről figyelhető meg. A Nap és a Hold égen látható mérete (látszó átmérője) véletlen egybeesés miatt közel egyforma.
Egy-egy napfogyatkozás alkalmával a részleges fázis a Föld több ezer kilométer széles területéről figyelhető meg, míg a teljes fogyatkozás, a totalitás csak egy keskeny, kb. 200 km széles sávból látható, onnan is maximum 7,5 percig. Az alábbi ábrán a Hold Földre vetülő árnyékából a nagyobb és világosabb szürke kör mutatja a részleges fogyatkozás területét. A teljes fogyatkozás területe a kisebb, sötétebb foltra esik.
Mivel
a Hold a Napnál 400-szor kisebb és 400-szor közelebb is van
hozzánk, kedvező helyzetben az egész napkorongot eltakarhatja. Ezt
teljes napfogyatkozásnak nevezzük. Részleges a fogyatkozás, amikor a
Hold a napkorongnak csak egy részét fedi le. Utóbbi fázis tölti ki a
fogyatkozás időtartamának legnagyobb részét a teljes fázis előtt és
után, összesen közel két órán keresztül.
http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20080718-napfogyatkozas-augusztus-1en-hazankbol-reszleges-jelensegkent-lathato.html