Veni

"Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne" (Tamási Áron)

Hogyan keletkezik a villám?

2005. július 25. 12:09 - veni75


A villámok a felhőkben összegyűlő elektrostatikus töltések miatt keletkeznek. A felhők egyik része pozitív töltést szerez míg a másik negatívat. A folyamatot még nem egészen értik, de a felhő alja általában negatív töltésű lesz mi a teteje pozitív. Ha már annyi töltést szerzett, hogy a potenciálkülönbség a föld és a felhő, vagy felhő és felhő között túl nagy lesz, elektromos kisülés formájában átáramlanak az elektronok a pozitív töltésű hely felé.

  • Ahogy a negatív töltések gyülekeznek a felhők aljában, úgy szorítják lefelé a földbol a negatívakat. Ezáltal a föld pozitív töltésu lesz.
  • A negatív töltések eltaszítják maguktól a földben lévo szintén negatív töltéseket. Az ezután pozitívan maradt föld vonzza a felhok aljába gyult negatív ionokat.
  • Amikor a negatív töltésu áramlat eléri a földet, akkor a pozitív töltéseket elkezdi taszítani a föld a negatívak hatására.
  • Amikor a két ellentétes töltésu áramlat találkozik, egy nagy vezetoképességu csatornát nyitnak az elektronok számára, amelyek ezen keresztül leugrálnak a földre. Ez a villámlás.  
  • A sebesen áramló elektronok fényjelenséget vonzanak, és akkora hot termelnek, hogy a levegot felmelegítve maga körül, dörejt hallunk.
  • Lightning Animation (53k)

  • Ha megvizsgálunk egy átlagos terep felszínét, és a felhok kapcsolódását, azt találjuk, hogy ahol a fa kimagaslik a környezetébol (és a felho éppen ott púposodik), ott az elektromos mezo jobban koncentrálódik. Minél közelebb vannak a terep és a felho között húzott vonalak egymáshoz, annál erosebb lesz az elektromos feszültség. Minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb lesz a valószínusége annak, hogy az elektronok leáramlanak a földre.


  • Szólj hozzá!

    A bejegyzés trackback címe:

    https://shilouette.blog.hu/api/trackback/id/tr885854675

    Kommentek:

    A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

    Nincsenek hozzászólások.
    süti beállítások módosítása